
Атомен строеж на видеорекламата
03.05.2020
Трябва ви заглавие, такова, което да привлече читателите. Когато написах „атомен строеж“ имах предвид да разположим най-малките, основни градивни „тухли“ на видеорекламата, в някакъв ясен и достъпен за всички вид, за да може да проектирате и заснемете правилно своята видеореклама.
Ще бъде ли това лесно? – Не. Трябва да имате познания на маркетьор и желание да изучавате видеография, но това е постижимо – трябва само да започнете.
Но нека се върна върху атомният строеж на видеорекламата:
Основни съставни части
Основните части на вашата видеореклама са звук, образ и текст. Трябва ясно да знаете, какво искате да постигнете, чрез всяка от тях, за да получите добра реклама.
Образ/Видео
Много компании правят видеорекламата си по жалоните на стандартната си такава – възхвала, лога, лога и пак лога, „нашите продукти са страхотни“, а „ние сме велики“. Може би това някога е работело, но в момента е чиста загуба на време и пари.
Никой не се интересува, колко сте велики, каква сграда имате, дори, колко велик е продуктът ви. Хората не влизат в сайта ви или във видеото ви за да видят някакво внушение на ниско ниво, дори нещо повече – така увеличавате недоверието към компанията си, като генератор на празнословие.
История. Новите поколения потребители искат история – интересна, невиждана и ако може често да им давате такива истории. За да можете да направите успешна реклама вие трябва да измислите историята, сюжета и – да разкажете нещо ново, нещо вълнуващо, можете да я направите, като коментар към актуално събитие, така че да внушите доверие по непряк начин, да покажете компанията си, като модерна, привлекателна, заслужаваща доверие.
Не се притеснявайте ако не напишете посланието си с букви, това дори е по-добре – внушавайте с образи, идеи, предложения за открити отношения с клиентите, с действия, с хроника, с новини….Имате безброй много интересни неща, които да разкажете – тогава защо да правите видеорекламата си скучна, драматична и не внушаваща доверие?
Модерни тенденции – използвайте снимки от въздуха – те са красиви, привличат вниманието и се гледат с удоволствие от хората.
Текст и лога
Да, логата са болна тема. Изпъстрянето на рекламата с много, още повече и най-големи лога не я прави кой знае, колко привлекателна за гледащия. Най-много да досадите на хората – те не са идиоти и е достатъчно веднъж да видят името на продукта или компанията ви, за да го запомнят.
В процеса на привличане на потребителите логото няма никакво значение….освен отрицателно, когато прекалите с него. Вие трябва да се харесате на потребителя, а той ще намери начин да ви открие и да си купи вашия продукт.
Текстът в рекламата трябва да бъде само илюстрация на вашата идея. Той трябва да подсказва, по-скоро, отколкото грубо да показва. Наглото изтъкване на някакви ваши предимства няма да ви помогне – новите поколения потребители не обичат подобно отношение и ще намерят начин да ви го покажат.
Дали ще напишете текста във видеото или някой ще ви го прочете – няма значение. Ако сюжетът, историята ви са интересни, те ще го прочетат и изгледат/изслушат. Ако не – никакъв текст няма да ви помогне.
Музика
Тя трябва да е в синхрон с всички останали елементи – видео/образ и текст. Трябва да си представите продукта, компанията и да помислите, какви ще са внушенията, които искате да отправите към човека, който хаби няколко минути или секунди, за да ви изгледа.
Всички тези неща трябва да са в перфектен синхрон, защото музиката може да привлече, към дадена реклама, ако е добре подбрана и звучи в симфония, с останалите ви изразни средства.
Подбирането на някаква, каквато и да е музика няма да свърши работа, защото звучи, като обикновена реклама на голям концерн, които така или иначе вече са писнали на хората. Също така вие пропускате да използвате един инструмент, който би могъл да ви бъде от полза.
Обобщение
Трябва ви пълен синхрон, между всички изразни средства, но това е лесно постижимо, ако практикувате повече. По-важното е, че трябва да правите рекламата, не така, както вие си мислите, че е хубаво, а така, както биха искали да я видят потребителите ви.
Когато правя реклама за някаква компания, аз не я правя, за да им хареса на тях (макар че, това е бонус) и го казвам от самото начало. Мерило за успеха ми е, доколко клиентите на компанията я харесват, а не шефа и. Иначе минаваме в областта на халтурата (което също ми се е случвало).
Какво е значението на техниката? Да няма никакво значение, с какво я снимате, стига да може да ползвате това, което имате. Ползвайте смартфона си (ако има добра камера), дрон, екшън камера или каквато техника сте си купили. Новите потребители в YouTube са свикнали на всякакъв образ и добър и лош – както вече казахме важното са сюжета, историята и идеята ви за тези неща.
Естествено, ако сложите напълно неадекватно видео само ще съберете смях, така че се напънете да учите и се усъвършенствате.
Цена на рекламата
Тя зависи само от бюджета на вашата компания. Но дори Хайнекен, с милиардния си бюджет, снимат реклама на смартфон и я пускат в социалните мрежи. Това е готино. Каква реклама да ви препоръчам? Ами всякаква….но имайте предвид – в социалните мрежи или в YouTube трябва да пускате видеа (не само реклама, но и добра практика, обръщения към потребителите и какво ли още не) доста често. Видеата трябва да се правят постоянно, така че си направете сметка на какво може да издържи бюджета ви.
Не е проблем да получите реклама, която е страхотна и струва 50 бона. По-сложното е да получите 20, 30 и повече видеа годишно и те да са на достижима цена. В този случай, разбира се, всичко няма да бъде заснето на камери по 100 хиляди евро и екипи от по 10 човека, но тук това не е важно.
Заключение
Сигурен съм, че отговорих на няколко от вашите потенциални въпроси, но ако имате допълнителни такива, за обсъждане, можете да се свържете с мен, чрез формата за контакти на сайта. Всеки отделен случай изисква специфично, само за него, решение, така че не се притеснявайте да питате. Това води до добри решения.
Повече за видеорекламата можете да прочетете тук.
Евгений Петров
Ред Лемън Маркетинг