видеомаркетинг
Продукти, видео, доверие и нови възможности пред компаниите

29.03.2019

Техническият прогрес дава все по-големи възможности на компаниите в маркетирането на техните продукти. Техническото съвършенство и достъпността на модерни камери, дронове и друга качествена видеотехника ни дава възможност да снимаме с разрешение 4К и да слагаме, пред очите на хората това, което искаме те да видят, по начин, по който изключително лесно могат да го възприемат.

 

Тенденции в маркетинга

Тенденциите в маркетинга, през последните години са ясни – все повече рекламата и PR-ът, се насочват към формата на видео, разпространявано чрез YouTube, Instagram или Facebook. Традиционните медии, като телевизия, вестници, списания и др., губят позиции всяка година и това поставя сериозен въпрос, пред рекламодателите, за тяхната ефективност и аудитория, до коята посланията могат да достигнат.

Тук няма да засягам въпроса за ефективността и създаването на тези послания, но това също е важен момент, който трябва да се има предвид, в оценката на професионализма и ефективността на маркетинга, на дадена компания.

Брутни бюджети в преса, в лева. Източник – Рекламна агенция Пиеро 97.

Сравнение на медиа потреблението и рекламните бюджети в интернет и телевизия – Източник Iab.

 

Кристално ясно е, че и пресата и телевизията (телевизията губи всяка година 1-1,5%) губят с всяка изминала година все повече бюджети и клиенти. Времето, което хората прекарват в интернет и пред телевизора вече драстично започва да се различава (не в полза на телевизията) и това неминуемо ще се отрази и в бюджетите на рекламодателите. В крайна сметка хората не са глупави.

 

Защо рекламата в стандартни медии вече не работи?

Има много причини, но главните са няколко:

Липса на доверие в медиите. През последните години стандартните медии бяха използвани до изхабяване от политици, рекламодатели и кой ли не и хората престават да ги гледат и да им вярват. Това, съответно, се прехвърля и върху ефективността на рекламата в тях.

Изследване на Алфа Рисърч, по поръчка на фондация Конрад Аденауер, 2018.

 

Еднаквост, бездушност на рекламите в медиите. Това, разбира се, се прехвърля от компаниите и в онлайн рекламата и PR-а, но се вижда най-ясно в стандартните рекламни канали. Нека да ви обърна внимание на рекламата на телекомите по телевизията. Тя всичката е еднаква – младежи ходещи по планини и полета, тинейджърски несвързана реч, някаква музика и едно-две рекламни послания. Да изобщо не мога да направя абсолютно никаква разлика между рекламите на различните телекоми – тя е тотално еднаква, безидейна и пусната под ксерокс. Голями рекламни агенции, снимачни екипи и маркетингови отдели произвеждат никому ненужда боза, но си мислят, че това е много, много cool.

Или таргет групите на телекомите са само хипстъри, в невръстна тинейджърска възраст или маркетинговите им отдели и ръководството е останали някъде из 20-век.

 

Прехвъляне на маркетинга вътре в компаниите

Как реагират компаниите на горните тенденции? Много просто – прехвърлят голяма част от маркетинговите дейности, вътре в компаниите. Все повече текстове се пишат от самите маркетингови отдели, без да се разчита на журналисти, все повече видеа се правят вътре, от самите компании, вместо да разчитат на скъпоплатени, професионални екипи, все повече реклама се правит от самите компании, без да се разчита на рекламни агенции. Добре или зле, но това отразява реалностите на маркетинга и желанието на рекламодателите, да покажат пред потребителите друго лице на компаниите, други нейни, вътрешни качества, нещо нестандартно, което да накара потребителите да им повярват. Доверието е ключово в рекламата и PR и ако не го възстановят, компаниите ще губят ефективност на маркетинга си и по-нататък.

Какво бих направил аз, като маркетингов специалист?

Стига теории и тенденции. Нека да видим нещо конкретно, в което аз бих вместил интернет видео, ако бях собственик на подобен бизнес:

 

  1. Ако бях шеф на Агенция за недвижими имоти или инвеститор в такива.

Продавам апартаменти за стотици хиляди евро. Спокойно мога да отделя няколко хиляди лева, за да създавам видеоклипове за обектите си. Хората възприемат най-добре с очите си и сто процента ще са по-заинтересувани, ако могат да видят нещо с очите си, вместо да прочетът някоколко изтъркани рекламни послания.

  1. Ако имах Частна клиника или друго здравно заведение. Медицината е област, която изисква особено доверие. Ако съответното здравно заведение не създаде подобно доверие хората ще отидат на друго место. Какъв по-добър начин за създаване на доверие, от това да показваш работата си на хората, които да виждат твоя професионализъм и компетентност.
  2. Ако притежавах образователна институция или частно училище. Училището взима вашите деца и те прекарват голяма част от живота си там. Както и при отношенията с лекари, така и тук, доверието е ключово за привличане на клиенти. Бих им показал училището, учениците, учителите, средата и там където ще попаднат.
  3. Курортен комплекс. Това е най-лесно и просто задължително. В огромната конкуренция и в самата България и с околните страни можеш директно да покажеш на потребителите прекрасните условия, които предлагаш, удобствата и спокойствието на твоя комплекс. И това ще проработи много повече от каквито и да било рекламни заявления.
  4. Кмет и община. Всяко кметство или община се борят в конкуренция с други такива за туристи, специалисти, бюджети, програми или просто за доверието на жителите. Тук полето за видеомаркетинг е просто огромно и може да се работи постоянно и с успех.

Това се сетих буквално за секунди, но компаниите и организациите, които могат да повишават доверието в своите продукти и услуги са безкрайно количество. Помислете и вижте дали и вашата компания се нуждае от подобно нещо и отговорът, най-вероятно ще е „да“.

Новата телевизия – YouTube

През 2018 година 85% от интернет трафика се генерира от видеа в YouTube, Instagram, Facebook и други социални мрежи и платформи. В YouTube аз мога да си избирам темите, кой да гледам, да сменям видеата бързо и да намирам това, което ми е интересно, забавно и приятно. Мога да си почивам без бозата от политици, глупави реклами на телекоми, хапчета против газове и против разстройство. Това е бъдещето на телевизията, но то изисква по-различни рекламни похвати, изисква по-различен подход на компаниите и визия за отношенията с потребителите.

Цялата подредена система за производство на телевизионна продукция и реклама се руши с огромна скорост. Видео блогъри събират милионни аудитории, защото хората искат да гледат нещо, на което вярват, харесват и което им показва реални неща, а не просто изтъркани рекламни послания. Добре дошли в ерата на YouTube.

Кой може да си позволи „новият“ маркетинг?

Да буквално всеки. 4К камери и дронове вече се продават на много достъпни цени. Стойността на един видеоклип, заснет за уебсайт или YouTube вече е на стойността на една PR статия в среден вестник/списание. Че и по-ниска.

Кое според вас ще бъде по-ефективно? PR статия с неизвестен резултат или едно видео на вашия сайт или YouTube канал? Отговорът е ясен. Това е бъдещето и всички вървим към него. Технологичните промени, правещи техниката достъпна за голямо количество хора и промените на социума и неговите навици са неизбежни и не могат да се повлияят от нашите желания и действия. Тях просто ги има и трябва да се съобразяваме с това.